A gyermekkori fogszabályozás célja a fogak, az állcsontok és az arc harmonikus növekedésének biztosítása, a megfelelő növekedést gátló tényezők, rossz szokások kiküszöbölése, a fogváltás irányítása.
A gyermek kezelése történhet kivehető, ún. éjszakai- és rögzített készülékkel, de általában a vegyes fogazati stádiumban elkezdett kivehető készülékes előkezeléseket rögzített készülékes kezelés követi.
Ebben a korban gyakran alkalmazott speciális készülék típus az ún. myofunkcionális tréner, melyet a fogakra ható kedvezőtlen erők jelenléte esetén (rossz szokások, szájlégzés, infantilis nyelés, körömrágás, nem megfelelő izomfunkciók) adunk. Ezen kezeléseknek kedvező hatása lehet a megfelelő testtartás kialakításában is.
A fogszabályozás egyre népszerűbb a felnőttek körében is, ennek oka a növekvő igény a társadalom részéről az ápolt külső, ezen belül a szép mosoly iránt. Egy állásinterjúnál, vagy személyes kapcsolataink kialakításában is elsődleges a külső megjelenés pozitív hatása. A technika fejlődése ma már lehetővé tette, a teljesen esztétikus és az úgynevezett "láthatatlan" kezeléseket is.
Mindkét technika alkalmazható fém és esztétikus változatban is, a különbség a készülék hatásmechanizmusában van.
Az utóbbi időben a hagyományos készülékektől eltérő, új készülékrendszer terjedt el a fogszabályozási gyakorlatban. Ezek az ún. önligírozó (önzáró), vagy alacsony súrlódású brackett rendszerek. Az önligírozó technika a legfejlettebb módszert alkalmazza a fogszabályozásban, mely segítségével:
A fogak lágyabb, kíméletesebb erők felhasználásával gyorsabban mozognak.
A kezelés fogak eltávolítása nélkül is megoldható, hiszen a lágy erőknek köszönhetően, a fogívben nagyfokú tágítást tudunk elérni a torlódások feloldására.
Kevesebb a visszarendelések száma (iskolai munkahelyi hiányzás), így a kontroll költségei is alacsonyabbak.
A fogakat könnyebb tisztán tartani.
Orvosi szempontból az önligírozó technika a legjobban működő, leghatékonyabb rendszer.
Az eredmény ragyogó, természetes, széles mosoly és szép arc.
"Három lehetőség, ugyanazon megoldás, a döntés az Öné."
Gumi, vagy drótelemekkel történik a fogakat mozgató ív rögzítése a brackettekben.
Nagy a súrlódás a készülékrendszerben.
Nagy erők közvetítése szükséges a kívánt fogelmozdítás eléréséhez.
Havonta kontrollálni szükséges.
Általában foghúzásos esetekben javasolt.
A gumi rögzítőelemeken könnyen megtapad a lepedék, ezáltal nehezebben tisztítható.
Kivehető készülékkel!
A fogszabályzó kizárólag Önre tartozik!
Mindörökre vége annak a korszaknak, amikor az emberek inkább választják a kesze-kusza fogsort, mint a ciki fogszabályozót!
Felnőttként sem kínos fogszabályozót viselni, ugyanis Önön kívül senkinek nem kell tudnia róla!
Maga a fogszabályozó egy teljesen átlátszó, “láthatatlan” sín, amely a fogakra kerül.
Kivehető, mosható, és pár órás szünettel egész nap lehet viselni.
Ezt a sínt hetente-kéthetente cseréljük, ami a hagyományos, 4-6 hetes állításhoz képest sokkal gyorsabb hatást eredményez.
Hátránya, hogy csak kisebb fogazati eltérések esetén használható módszer, alkalmazhatóságának eldöntése feltétlen szakorvosi konzultációt igényel.
Video az általunk használt Clear Alignerről: kattintson ide!
15-30 perc, mely alkalommal száj és arcesztétikai vizsgálatot végzünk.
Megbeszéljük a lehetséges kezelési alternatívákat és az ehhez szükséges választható fogszabályozó készülékeket. Beutalót adunk a diagnosztikai vizsgálatokhoz.
Megkapjuk az elkészült röntgen felvételeket és a fogívekről lenyomatot veszünk. Teljesen fájdalommentes beavatkozás.
A szabályozást speciális röntgenfelvételek, arc- és szájfotók, lenyomatok alapján egy számítógépes program segítségével tervezzük meg, és elkészül az egyénre szabott kezelési terv. A terv alapján közösen kiválasztjuk az ajánlott készüléktípust, felvázoljuk a kezelés menetét, várható időtartamát, a kezelés költségeit.
Mit jelent a modern kezeléstervezés?
A kezelés tervezésében ma már az arcesztétikának van elsődleges szerepe. Ez azt jelenti, hogy a tervezés során fontosabbnak tartjuk az arcban bekövetkezett változást, az attraktív mosoly kialakítását, mint a hagyományos elképzelés szerinti tökéletes fogsorzáródás kialakítását.
Kiválasztott rögzített készülék felhelyezése, vagy a kivehető készülék adaptálása
Rögzített készülék esetén körülbelül 30 perce,s fájdalommentes beavatkozást jelent, mely során a felhelyezés történhet csak az egyik, vagy mindkét állcsonton egyszerre. Az utóbbi előnye, hogy csak egyszer kell átélni a ragasztást követő 2-5 napig tartó kellemetlenségeket és a “tejbepapi” időszakot.
A kivehető készülék adaptálása 10-15 perc, melynek során megtanítjuk a pácienst a készülék behelyezésére, annak tisztán tartására.
Rögzített készülék esetén ez többnyire az ívek cseréjét jelenti, hagyományos technika esetén 12, modern technika esetén 6-8 alkalom évente.
Szájhigiéniés kontroll, mely 3 havonta javasolt.
Kivehető készülékek esetén a készüléken történő állításokat jelenti.
A készülék eltávolítása, a kezelés befejezése, ún. helyfenntartó készülék átadása.
Időszakos kontrollvizsgálatok: eleinte havonta, majd negyedévente, 1-2 éven keresztül.